Menu

Nie płacę za prąd

porady dotyczące sektora energetycznego

Ceny kWh w Europie

energetyk25

cene_kwh_w_europie

Zastanawiacie się, w którym europejskim kraju najmniej płacą za prąd? Pewnie nikt z was nie wymieniłby Polski. I słusznie. Najtaniej mają Ukraińcy, a najdrożej mieszkańcy Danii, Irlandii oraz Niemiec. Natomiast na najwięcej kilowatogodzin stać Norwegów.

Wróćmy jednak do najtańszej energii. Według rankingu przedstawionego przez RIA Rating najniższe ceny kWh są na Ukrainie. Tam 1 kWh kosztuje 1,5 rubla. Ceny są tam najniższe, choć w ostatnim roku zanotowano tam sporą bo aż 55,7% podwyżkę. Trochę drożej jest w Kazachstanie – tam za 1 kWh trzeba zapłacić 2,1 rubla. Przyzwoite ceny są także w Rosji (2,9 rubla) oraz na Białorusi (3,6 rubli).

Najdrożej jest jak już wspomniałem w Niemczech, Danii oraz Irlandii. Tam za kWh płaci się 22,6 rubla. Jak w rankingu wygląda Polska? Zajmujemy miejsce w połowie stawki i płacimy za prąd 10,5 rubla.

Ceny cenami, ale istotne jest przede wszystkim stosunek cen energii do średnich wynagrodzeń. Okazuje się, że za swoją pensje najwięcej energii mogą kupić Norwegowie – 25,66 tys. kWh. Sporo kilowatogodzin mogą zakupić Islandczycy – 23,76 tys. Polaka stać na kupno zaledwie 5,3 tys. kWh. Dwa razy więcej od nas zakupi za swoje wynagrodzenie Rosjanin i Kazach.

© Nie płacę za prąd
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci