Menu

Nie płacę za prąd

porady dotyczące sektora energetycznego

Co można zrobić by oszczędzać energię?

energetyk25

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest nabycie wiedzy, aby cokolwiek zrobić musimy wiedzieć, w jaki sposób energia elektryczna jest wykorzystywana w domu. Nie można oszczędzać energię jeśli nie wiesz, skąd bierze się suma na twoim rachunku. Odpowiedź kryje się w pytaniu, jak dużo energii pobiera każde urządzenie w twoim domu. Większość naklejek z tyłu urządzenia  określa ile watów energii elektrycznej pobiera ten model. To już połowa sukcesu by policzyć jakie koszty to działanie lodówki. Przyda się do tego wzór pomnóż liczbę kilowatów przez liczbę godzin i koszt kilowatogodziny w celu określenia, ile płacisz, bądź  skorzystaj z kalkulatora on-line, który ułatwi to zadanie. 

Kolejne sposoby na oszacowanie zużycia to użycie miernika mocy, można nim dokładnie zmierzyć, ile energii elektrycznej jest rzeczywiście pobieranej z gniazdka i to w konkretnej fazie cyklu.

Urządzenia, na  które musisz mieć większą uwagę to te, które korzystają  z największej ilości energii elektrycznej,  przyjrzyj się następującym urządzeniom:          

urządzenia, które generują dużo ciepła w krótkim okresie czasu, takie jak tradycyjne żarówki, kuchenka mikrofalowa, toster, kuchenki pieców, grzejników elektrycznych, suszarka do włosów i żelazko,

urządzenia, które generują chłodne powietrze, takich jak klimatyzatory, zamrażarek i lodówek,

urządzenia silnikowe takie jak zmywarka, wentylatory, miksery i odkurzacze,

Ogólnie rzecz biorąc, im więcej ciepła/chłodu jest generowane, tym więcej energii elektrycznej  wykorzystuje urządzenie. W rzeczywistości to, po prostu zmarnowanie energii, co z kolei oznacza zmarnowane pieniądze. 

Jest jeszcze jedna reguła, na którą możesz zwrócić uwagę. Nawet jeśli telewizor czy radio nie cechują dużą mocą (wat) to im dłużej się z nich korzysta tym bardziej nabijają rachunek. Przyjmuje się, że to oświetlenie, ogrzewanie (wody, mieszkania) oraz lodówki są odpowiedzialne za ponad połowę pobieranej energii. W firmach wygląda to inaczej, zależy to od tego jakie urządzenia są wykorzystywane, duża ilość urządzeń silnikowych sprawia, że na rachunku pojawia się tg co oznacza tangens mocy biernej czyli tej, która nie jest faktycznie przetwarzana na pracę urządzenia ale powstaje gdy korzysta się z wielu odbiorników.

Firmom polecam aby nabyły wiedzę odnośnie kompensacji mocy biernej bądź zatrudniły audytora eklektycznego, który po przeprowadzeniu audytu zaproponuje zmiany.

© Nie płacę za prąd
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci