Menu

Nie płacę za prąd

porady dotyczące sektora energetycznego

Jak przebiega zmiana sprzedawcy?

energetyk25

Każdy właściciel lokalu bądź osoba przez niego upoważniona może zmienić sprzedawcę prądu. Proces nie powinien trwać dłużej niż 30 dni. Ułatwić go może podpisanie upoważnienia dla doradcy handlowego nowo wybranego sprzedawcy. Oto kilka punktów, bez których sprzedawcy nie zmienimy. 

 1. Zapoznanie się z oferta sprzedawcy i jego wybór. Sprzedawcy często proponują dodatkowe usługi mi. kompensację mocy biernej czy audyt energetyczny aby do swej oferty przekonać przedsiębiorców. Warto zastanowić się też nad okresem trwania umowy, zwykle przy dłuższym okresie obowiązywania otrzymuje się niższe stawki.
 2. Podpisanie umowy z nowym sprzedawcą, dowiedz się czy będzie to umowa kompleksowa wówczas otrzymasz jedną fakturę za dwie usługi. Zgodnie z zasada równego traktowania odbiorców ujęta w ustawie prawo energetyczne dystrybutor nie może podnieść nam stawek, nie może też odmówić nam napraw zaprzestać świadczenia usług. 
 3. Wypowiedzenie poprzedniej umowy kompleksowej, zawartej ze sprzedawcą ustawowym nie pociąga za sobą konsekwencji prawnych jest jednak konieczne bowiem dotychczasowa umowa na świadczenie usług regulowała kwestię sprzedaży i dystrybucji, teraz te usługi regulować będą dwie odrębne umowy. 
 4. Zawarcie umowy z dystrybutorem dotychczasowym tj. operatorem sytemu dystrybucyjnego, która wejdzie w życie z dniem rozwiązania dotychczasowej umowy. Będzie ona obowiązywać bezterminowo więc ten krok będzie pominięty przy kolejnej zmianie sprzedawcy. W niektórych przypadkach konieczna jest zmiana urządzeń pomiarowych, jest ona bezpłatna i odpowiada za nią OSD.
 5. W przeciągu kilku dni pojawi się u nas przedstawiciel dystrybutora aby spisać licznik, chodzi tu o rozliczenie z poprzednim, aby ten mógł przysłać nam ostatnią fakturę. 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Martynka] *.zapnet-isp.net

  Lepiej upoważnić do tego sprzedawcę jest szybciej, tylko czasem trzeba za to zapłacić niestety

 • Gość: [anakonda] *.adsl.inetia.pl

  w większości wypadków to jest za darmo,bo mają z zysk z tego, że staje się ich klientem

© Nie płacę za prąd
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci